It is January 2nd. Senior management of Baldwin meets to determine their investm
ID: 2793805 • Letter: I
Question
It is January 2nd. Senior management of Baldwin meets to determine their investment plan for the year. They decide to fully fund a plant and equipment purchase by issuing 50,000 shares of stock plus a new bond issue. The CFO happily notes this will raise their Leverage (=assets/equity) to a new target of 2.7. Assume the stock can be issued at yesterday’s stock price ($41.76). Which of the following statements are true? Check all that apply.
CHOOSE 3
The Baldwin bond issue will be $3,549,600 Total Assets will rise to $233,356,000 Long term debt will increase from $83,635,560 to $85,723,560 Baldwin will issue stock totaling $2,088,000 Total investment for Baldwin will be $5,637,600 The Baldwin Working Capital will be unchanged at $17,469Explanation / Answer
Leverage = Assets / Equity = 2.70 times
That is D+E/ E= 2.70 or D/E+1=2.70 or D/E= 1.70 times
Equity amount = 50000× 41.76= $2088000
Debt amount= 1.70×2088000= $3549600
Selected statements:
1.The Baldwin bond issue will be $3549600
2.Baldwin will issue stock totaling $ 2088000
3.Total investment of Baldwin $ 56337600.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.