A corporation has decided to replace an existing asset with a newer model. Two y
ID: 2793515 • Letter: A
Question
A corporation has decided to replace an existing asset with a newer model. Two years ago, the existing asset originally cost $30,000 and was being depreciated under MACRS using a five-year recovery period. The existing asset can be sold for $25,000. The new asset will cost $75,000 and will also be depreciated under MACRS using a five-year recovery period. If the assumed tax rate is 40 percent on ordinary income and capital gains, what is the initial investment? (The 5-year MACRS depreciation rates are 20%, 32%, 19%, 12%, 12%, and 5%.) (5 points) AnswerExplanation / Answer
Purchase price of old equipment = $30,000
Old equipment is 2 year old and depreciation is computed based on MARCS method.
So percentage inflation in first 2 year = 20% + 32%
= 52%.
So,old equipment is 52% depreciated.
So book value of old equipment = $30,000 × (1 - 52%)
= $14,400.
Sale price of old equipment = $25,000
Tax rate = 40%
After tax sale price = $14,400 + ($25,000 - $14,400) × (1 - 40%)
= $14,400 + $6,360
= $20,760
After tax net proceed from sale of old equipment is $20,760.
Purchase price of new equipment = $75,000
Net cost of new equipment = $75,000 - $20,760
= $54,240
Net cost of new equipment is $54,240.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.