6. Valuing semiannual coupon bonds Aa Aa Bonds often pay a coupon twice a year.
ID: 2793510 • Letter: 6
Question
6. Valuing semiannual coupon bonds Aa Aa Bonds often pay a coupon twice a year. For the valuation of bonds that make semiannual payments, the number of periods doubles, whereas the amount of cash flow decreases by half. Using the values of cash flows and number of periods, the valuation model is adjusted accordingly. Assume that a $1,000,000 par value, semiannual coupon U.S. Treasury note with two years to maturity (YTM) has a coupon rate of 6%. The yield to maturity of the bond is 11.00%. Using this information and ignoring the other costs involved, calculate the value of the Treasury note: O $912,371.25 O $574,793.89 Q $1,094,845.50 $775,515.56 Based on your calculations and understanding of semiannual coupon bonds, complete the following statement The T-note described in this problem is selling at aExplanation / Answer
Coupon=1000000*6%/2=30000
ytm/2=11%/2=5.5%
Hence, price=30000/1.055+30000/1.055^2+30000/1.055^3+1030000/1.055^4
=912371.25
As the price is less than its par value, it is selling at a discount
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.