Most Company has an opportunity to invest in one of two new projects. Project Y
ID: 2793502 • Letter: M
Question
Most Company has an opportunity to invest in one of two new projects. Project Y requires a $340,000 investment for new machinery with a five-year life and no salvage value. Project Z requires a $340,000 investment for new machinery with a four-year life and no salvage value. The two projects yield the following predicted annual results. The company uses straight-line depreciation, and cash flows occur evenly throughout each year. (FV of $1, PV of $1, FVA of $1 and PVA of $1) (Use appropriate factor(s) from the tables provided.)
Most Company has an opportunity to invest in one of two new projects. Project Y requires a $340,000 investment for new machinery with a five-year life and no salvage value. Project Z requires a $340,000 investment for new machinery with a four-year life and no salvage value. The two projects yield the following predicted annual results. The company uses straight-line depreciation, and cash flows occur evenly throughout each year. (FV of $1, PV of $1, FVA of $1 and PVA of $1) (Use appropriate factor(s) from the tables provided.)
Required: 1. Compute each ect's annual expected net cash flows. Project Y Project ZExplanation / Answer
For Project Y,
Initial investment = $340,000
Useful life = 5 years
Company is using straight line depreciation
So depreciation = 340,000/5 = $68,000
Net Income = $49,600
Cash flow = net income + depreciation = 49600 + 68000 = $117,600
Therefore Initial cash flow = - $340,000 (negative sign indicates cash outflow)
Annual cash flow i.e. cash flow from year 1 to 5 = $117,600
For Project Z,
Initial investment = $340,000
Useful life = 4 years
Company is using straight line depreciation
So depreciation = 340,000/4 = $85,000
Net Income = $32,240
Cash flow = net income + depreciation = 32240 + 85000 = $117,240
Therefore Initial cash flow = - $340,000 (negative sign indicates cash outflow)
Annual cash flow i.e. cash flow from year 1 to 4 = $117,240
Payback period is the time in which a project returns its investment
For project Y,
Payback period = Initial investment / Annual cash flow = 340,000 / 117,600 = 2.89 years
Therefore, in 2.89 years project is return its investment amount (We are assuming that within a year project is returning amount evenly)
For project Z,
Payback period = Initial investment / Annual cash flow = 340,000 / 117,240 = 2.90 years
Therefore, in 2.90 years project is return its investment amount (We are assuming that within a year project is returning amount evenly)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.