Shawn Daily was given a gift of Giggle stock by his uncle several years ago at a
ID: 2793419 • Letter: S
Question
Shawn Daily was given a gift of Giggle stock by his uncle several years ago at a price of $41.45 per share. Giggle sells today for $64.20 per share. Shawn is taxed on capital gains at the rate of 19%, and is taxed on dividends at the rate of 27%.
Shawn uses the dividends from Giggle to meet certain expenditures, and is disappointed to learn that Giggle will forego a dividend this year. To counteract the decision by Giggle, Shawn sells 25 shares of Giggle stock. How much of the total amount of proceeds from those shares will Shawn get to keep?
Place your answer in dollars and cents without a comma or dollar sign.
Explanation / Answer
Total proceeds from the sale =$ 25 x 64.20 =$1605
Tax on Capital Gains = 0.19 x (64.20 - 41.45)x25 =0.19x22.75x25 =$108.06
Amount retained by Shawn =$1605 - 108.06 =$1,496.94
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.