Bruce & Co. expects its EBIT to be $74,000 every ye company cuirrently has no de
ID: 2792726 • Letter: B
Question
Bruce & Co. expects its EBIT to be $74,000 every ye company cuirrently has no debt, its cost of equity is 12 percent, and the tax rate is 35 percent. The company ar forever. The company can borrow at 7 percent. The borrows $125,000 and uses the proceeds to repurchase shares. What is the cost of equity after recapitalization? (Do not round intermediate calculations and enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g, 32.16.) Cost of equity What is the company's WACC? (Do not round intermediate calculations and enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.)Explanation / Answer
Solution:
a. VU = $74,000(1 - 0.35)/0.12 = $400,833.33
VL = $400,833.33 + 0.35($125,000) = $444,583.33
VE = $444,583.33 - $125,000 = $319,583.33
RE = 0.12 + (0.12 - 0.07)($125,000/$319,583.33)(1 - 0.35) = 0.1327
RE = 13.27%
b. WACC = 0.1327*$319,583.33/$444,583.33 + 0.07($125,000/$444,583.33) (1 - 0.35)
WACC = 10.82 percent
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.