7.095 is not the correct answer. Cannot seem to figure this one out. Please advi
ID: 2792707 • Letter: 7
Question
7.095 is not the correct answer. Cannot seem to figure this one out. Please advise
You are attempting to value a call option with an exercise price of S107 and 1 year to expiration. The underlying stock pays no dividends, its current price is $107, and you believe it has a 50% chance of increasing to $123 and a 50% chance of decreasing to S91. The risk-free rate of interest is 12%. Calculate the call option's value using the two-state stock price model. (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. Omit the "$" sign in your response.) Call option's valueExplanation / Answer
Call Option Calculate the option values at expiration. The two possible stock prices and the corresponding call values are: uS 0 = 123 C u = 16 dS 0 = 91 C d = 0 Calculate the hedge ratio H = C u - C d / uSo - d S o = 16 - 0 / 123 - 91 = 1/2 Therefore, form a riskless portfolio by buying one share of stock and writing two calls. The cost of the portfolio is: S – 2C = 107 – 2C Show that the payoff for the riskless portfolio equals $91 Riskless Portfolio S = 91 S = 123 Buy 1 share 91 123 Write 2 calls 0 -16 Total 91 91 Therefore, find the value of the call by solving: $107 – 2C = $91/1.12 C = $12.875 Notice that we did not use the probabilities of a stock price increase or decrease. These are not needed to value the call option.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.