At a retail clothing store, to have a weekly demand of q T-shirts, the manager s
ID: 2792591 • Letter: A
Question
At a retail clothing store, to have a weekly demand of q T-shirts, the manager sets the price per shirt to p= -0.25q+26 dollars. It costs the store $5 for each T-shirt they stock and sell.
a) Find a formula for the total weekly profit P(q), as a function of the number of T-shirts q that the store sells each week.
b) Find the number of T-shirts they should sell in order to maximize weekly profit. Use calculus to demonstrate that the quantity you find is a maximum for the weekly profit. Round to the nearest whole number if necessary and include units with your answer.
c) What is the price for a T-shirt, when the weekly profit is at a maximum? Round to two decimal places if necessary and include units with your answer.
Explanation / Answer
1
Revenue=pq=(-0.25q+26)*q=-0.25q^2+26q
Cost=5q
Profit=Revenue-Cost=-0.25q^2+26q-5q=-0.25q^2+21q=q(21-0.25q)
where q is the weekly number of Tshirts sold
2
Profit=(q-0)(21-0.25q)
The above is a quadratic equation
q=0,42 will be the roots of the above quadratic equation
The above equation will be positive in the interval 0-42
And as it is increasing in the range 0 to 42.it will be maximised at 42..So, quantity of Tshirts will be 42
Verifying using calculus
To maximize weekly profit, differentiating profit w.r.t. q, we get
-0.25*2*q+21
Setting it to 0, we get q=21/(0.25*2)=42
differentiaitng again w.r.t. q, we get
-0.25*2
=-0.5
As we see double differentiation is negative, the profit is maximized at q=42 Tshirts
3
p=-0.25q+26
At q=42, price=-0.25*42+26=$15.5
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.