It is January 2nd and senior management of Baldwin meets to determine their inve
ID: 2792504 • Letter: I
Question
It is January 2nd and senior management of Baldwin meets to determine their investment plan for the year. They decide to fully fund a plant and equipment purchase by issuing 75,000 shares of stock plus a new bond issue. Assume the stock can be issued at yesterday’s stock price ($37.61) and leverage changes to 2.7. Which of the following statements are true? Select all that apply. Select: 3
1.Working capital will remain the same at $16,296,930
2.Total liabilities will be $121,082,334
3.The total investment for Baldwin will be $208,600,464
4.Equity will be $84,697,379
5.Baldwin will issue stock totaling $2,820,750
6.Total Assets will rise to $221,066,899
Explanation / Answer
5. New Equity = 75,000 x 37.61 = 2,820,750.
Hence True
4. If Old Equity = 84,697,379
Total Equity = Old Equity + 2,820,750 = 87,518,129
Leverage = Total Assets(stated above) / Total Stockholders' Equity = 221,066,899/87,518,129 = 2.5
Hence, 6 and 4 are false.Subsequently 2 comes up to false.
Therefore 2,3 and 5 are true.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.