Goodbye, Inc., recently issued new securities to finance a new TV show. The proj
ID: 2792233 • Letter: G
Question
Goodbye, Inc., recently issued new securities to finance a new TV show. The project cost $14.7 million, and the company paid $795,000 in flotation costs. In addition, the equity issued had a flotation cost of 77 percent of the amount raised, whereas the debt issued had a flotation cost of 3.7 percent of the amount raised. If the company issued new securities in the same proportion as its target capital structure, what is the company's target debt-equity ratio? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 4 decimal places, e.g. 32.1616.) Debt-equity ratio eBook & Resources eBook 13 11 Flotation Costs and the Weighted Average Cost of Gaptal Check mv work
Explanation / Answer
1. For Goodbye Inc. assume that the debt portion in new issue of the company is X and equity portion is Y
Therefore X +Y = $14.7 Million
Or X = $14.7 Million – Y …………………………….. (1)
And total flotation cost is $795,000, where flotation cost for debt is 3.7% and for equity 7.7%; this can be written in following manner
X *3.7% + Y*7.7% = $795,000
Now putting the value of X from equation (1), we get
($14.7 Million – Y)* 3.7% + Y*7.7% = $795,000
Or $14.7 Million *3.7% – Y* 3.7% + Y*7.7% = $795,000
Or $543,900 + Y*(7.7%-3.7%) =$795,000
Or Y *4% =$795,000 -$543,900 = $251,100
Or Y = $251,100 /4% = $6,277,500 (equity portion of the company)
Therefore Debt portion of company X = $14,700,000 – $6,277,500 = $8,422,500
And Debt –equity ratio = Debt /Equity = $8,422,500/$6,277,500 = 1.3417
2. For Trower crop.
a. The initial cost of the plant if the company raises all equity externally
Total cost of plant is $111 million
Flotation cost of equity is 8.1% to raise fund externally
Therefore Initial cash flow = Total cost of plant + flotation cost
= $111 million +$111 million* 8.1%
=$111,000,000 + $8,991,000
=$119,991,000
b. The initial cost of the plant if the company typically uses 65% of retained earnings means 65% fund have no flotation cost and assume that rest 35% raises through equity externally
Therefore,
Initial cash flow = Total cost of plant + flotation cost on 35% of fund
= $111 million +$38,850,000* 8.1%
=$111,000,000 + $3,146,850
=$114,146,850
c. The initial cost of the plant if the company typically uses 100% of retained earnings means no flotation cost for company
Therefore,
Initial cash flow = Total cost of plant
= $111 million
=$111,000,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.