Suppose Goodyear Tire and Rubber Company is considering divesting one of its man
ID: 2792209 • Letter: S
Question
Suppose Goodyear Tire and Rubber Company is considering divesting one of its manufacturing plants. The plant is expected to generate free cash flows of $1.57 million per year, growing at a rate of
2.6% per year. Goodyear has an equity cost of capital of 8.5%, a debt cost of capital of
6.7%, a marginal corporate tax rate of 34%, and a debt-equity ratio of 2.6. If the plant has average risk and Goodyear plans to maintain a constant debt-equity ratio, what after-tax amount must it receive for the plant for the divestiture to be profitable?
Explanation / Answer
Debt Equity ratio = 2.60
Weight of debt = 72%
Weight of equity = 28%
Before tax cost of debt = 6.70%
Tax rate = 34%
After tax cost of debt = 6.70% × (1 - 34%)
= 4.42%
After tax cost of debt is 4.42%
Now, WACC is calculated below:
WACC = (72% × 4.42%) + (28% × 8.50%)
= 3.19% + 2.36%
= 5.55%
WACC of company is 5.55%.
Value of firm = $1.57 / (5.55% - 2.60%)
= $1.57 / 2.95%
= $53.13 million.
Value of firm is $53.13 million.
So, fter-tax amount must it receive for the plant for the divestiture to be profitable is $53.13 million.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.