You invest a single amount of $14,800 for 7 years at 15 percent. At the end of 7
ID: 2792188 • Letter: Y
Question
You invest a single amount of $14,800 for 7 years at 15 percent. At the end of 7 years you take the proceeds and invest them for 14 years at 17 percent.
How much will you have after 21 years? Use Appendix A for an approximate answer, but calculate your final answer using the formula and financial calculator methods. (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places.)
You invest a single amount of $14,800 for 7 years at 15 percent. At the end of 7 years you take the proceeds and invest them for 14 years at 17 percent.
Explanation / Answer
We use the formula:
A=P(1+r/100)^n
where
A=future value
P=present value
r=rate of interest
n=time period.
Hence
Amount after 7 years=14800(1.15)^7
=$39368.29423
Hence amount after 21 years=$39368.29423(1.17)^14
=$354,608.11(Approx)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.