Use the following information to calculate the firm’s weighted average cost of c
ID: 2792066 • Letter: U
Question
Use the following information to calculate the firm’s weighted average cost of capital: a. The dividend for preferred shares is $5, and the current price for preferred stock is $75. b. The rate of return on long-term debt is 6%, the rate of return on short-term debt is 5%, and the marginal tax rate is 35%. c. The market risk premium is 5%, the risk-free rate is 3%, and the firm has a beta of 0.9. d. The firm’s capital structure is as follows: long-term debt is 25%, short-term debt is 4%, preferred stock is 2%, and common stock is 69%.
Explanation / Answer
Cost of preferred stock = 5/75 = 6.67%
Cost of equity = risk free rate + beta*market risk premium
cost of equity = 3% + 0.9*5% = 7.5%
WACC = rD (1- Tc )*( D / V )+ rE *( E / V )
Where...
rD = The required return of the firm's Debt financing
(1-Tc) = The Tax adjustment for interest expense
(D/V) = (Debt/Total Value)
rE= the firm's cost of equity
(E/V) = (Equity/Total Value)
WACC = 0.25*0.06*(1-0.35) + 0.04*0.05*(1-0.35) + 0.02*0.067 + 0.69*0.075 = 0.0641 = 6.41%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.