Essence of Skunk Fragrances, Ltd., sells 6,700 units of its perfume collection e
ID: 2791320 • Letter: E
Question
Essence of Skunk Fragrances, Ltd., sells 6,700 units of its perfume collection each year at a price per unit of $830. All sales are on credit with terms of 2/15, net 90. The discount is taken by 45 percent of the customers.
Calculate the average collection period. (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
What is the receivables turnover? (Use 365 days a year. Do not round intermediate calculations and round your answer to 3 decimal places, e.g., 32.161.)
What is the amount of the company’s average receivables? (Use 365 days a year. Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Essence of Skunk Fragrances, Ltd., sells 6,700 units of its perfume collection each year at a price per unit of $830. All sales are on credit with terms of 2/15, net 90. The discount is taken by 45 percent of the customers.
Explanation / Answer
Total Credit Sales = 6,700 units x $830 = $ 5,561,000
‘% of Customers not receiving Discounts =100% - 45%=55%
Average Collection Period = (45% x 15) + (55% x 90)
=6.75+49.5
=56.25 days
Receivable Turnover = 365/56.25
= 6.49 times
Average Receivables = $5,561,000/6.49
= $ 857,003.42
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.