Haskell Corp. is comparing two different capital structures. Plan I would result
ID: 2791073 • Letter: H
Question
Haskell Corp. is comparing two different capital structures. Plan I would result in 14,000 shares of stock and $100,000 in debt. Plan II would result in 10,800 shares of stock and $180,000 in debt. The interest rate on the debt is 8 percent. a. Ignoring taxes, compare both of these plans to an all-equity plan assuming that EBIT will be $90,000. The all-equity plan would result in 18,000 shares of stock outstanding. What is the EPS for each of these plans?
Assuming that the corporate tax rate is 40 percent, what are the break-even levels of EBIT for each plan as compared to that for an all-equity plan?
1) Plan 1 and all equity= (EBIT)
2) Plan 2 and all equity= (EBIT)
d-2Assuming that the corporate tax rate is 40 percent, what are the break-even levels of EBIT for each plan as compared to that for an all-equity plan?
1) Plan 1 and all equity= (EBIT)
2) Plan 2 and all equity= (EBIT)
Explanation / Answer
EBIT = 90000
Plan 1
Interest = 8%*100000 = 8000
Net income = 90000 - 8000 = 82000
EPS = 82000 / 14000 = 5.86
Plan 2
Interest = 8%*180000 = 14400
Net income = 90000 - 14400 = 75600
EPS = 75600 / 10800 = 7
All equity
EPS = 90000 / 18000 = 5
2)
Plan 1
EBIT*(1-40%) / 18000 = (EBIT - 8%*100000)*(1-40%) / 14000
14000*EBIT = 18000*EBIT - 144000000
EBIT = 144000000 / 4000 = 36000
Plan 2
EBIT*(1-40%) / 18000 = (EBIT - 8%*180000)*(1-40%) / 10800
10800*EBIT = 18000*EBIT - 259200000
EBIT = 259200000 / 7200 = 36000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.