9-3 Bond Valuation 9-6 Bonds with Semiannual Coupons Problem 9-16 Bond valuation
ID: 2790594 • Letter: 9
Question
9-3 Bond Valuation 9-6 Bonds with Semiannual Coupons Problem 9-16 Bond valuation Bond is noncallable and has 20 years to maturity, a 7% annual coupon, and a $1 000 par value Your require return on Bond S 11%, and f you buy ou an to t or 5 years. You (and the market) have expectations that in 5, years the yield to maturity on a 15-year bond with similar risk will be 9%. How much should you be willing to pay for Bond X today? (Hint: You will need to know how much the bond will be worth at the end of 5 years.) Round your answer to the nearest cent.Explanation / Answer
First we will calculate price of bond by end of 5 years
N = 15 years
Coupon Rate = 7%
Coupon payment = 70
FV = 1,000
I = 9%
Using Financial Calculator:
PV = 889.57
Now we will calculate PV at T = 0
FV = 889.57
Coupon payment = 70
I = 11%
N = 5 years
Using Financial Calculator:
PV = 815.09
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.