Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Even IT all or thne work yol have done so Tar is correct, yol may hot have compl

ID: 2790484 • Letter: E

Question

Even IT all or thne work yol have done so Tar is correct, yol may hot have completed everything value 1.25 points Imagine you are a provider of portfolio insurance. You are establishing a four-year program. The portfolio you manage is currently worth $170 million, and you promise to provide a minimum return of 0%. The equity portfolio has a standard deviation of 25% per year and T-bills pay 5.8% per year. Assume for simplicity that the portfolio pays no dividends (or that all dividends are reinvested). a-1. What percentage of the portfolio should be placed in bills? (Input the value as a positive value. Round your answer to 2 decimal places.) Portfolio in bills 23.75 2 % a-2. What percentage of the portfolio should be placed in equity? (Input the value as a positive value. Round your answer to 2 decimal places.) Portfolio in equity 76.25 % b-1. Calculate the put delta and the amount held in bills if the stock portfolio falls by 3% on the first day of trading, before the hedge is in place? (Input the value as a positive value. Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.) Put delta Amount held in bills 25.68 9% 591 9 million b-2. What action should the manager take? (Enter your answer in millions rounded to 2 decimal places.) The manager must sell bills 42.346 million of equity and use the proceeds to buy

Explanation / Answer

S0= 170 (current value of portfolio)

X= 100 (floor promised to clients, 0% return)

= .25 (volatility)

r= .058 (risk-free rate)

T= 4 years (horizon of program)

Part A

Put delta = N(d1) - 1

Put delta = 0.7624 - 1

Put delta = 23.75% in bills

% in equity = 1 - 23.75%

% in equity = 76.25%

Part B

New value of Portfolio = 170 * (1 - 3%)

New value of Portfolio = 164.90 million

New Put delta = 0.7431 - 1

New Put delta = 25.69%

The amount held in bills should be: ($164.90 million * 0.2569) = $42.35 million.

Part - B2

The manager must sell $1.98 million (42.35 - 170 * 23.75%) of equity and use the proceeds to buy bills

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote