The return on the Rush Corporation in the state of recession is estimated to be
ID: 2790325 • Letter: T
Question
The return on the Rush Corporation in the state of recession is estimated to be -25% and the return on Rush in the state of boom is estimated to be 33%. The return on the Oberman Corporation in the state of recession is estimated to be 43% and the return on Oberman in the state of boom is estimated to be -20%. Given this information, what is the covariance between Rush and Oberman if there is a 0.70 probability that the economy will be in the state of boom and a 0.30 probability that the economy will be in the state of recession.
Place your answer in decimal form and not as a percentage
Explanation / Answer
Mean of Rush = 0.3*(-25%) + 0.7*(33%) = 15.6% = 0.156
Mean of Oberman = 0.3*(43%) + 0.7*(-20%) = -1.1% = -0.0101
Covarainace = 0.3*(-0.25-0.156)*(0.43-( -0.0101)) + 0.7*(0.33-0.156)*(-0.2-( -0.0101))
= -0.07673
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.