Sheaves Corp. has a debtequity ratio of .85. The company is considering a new pl
ID: 2790085 • Letter: S
Question
Sheaves Corp. has a debtequity ratio of .85. The company is considering a new plant that will cost $104 million to build. When the company issues new equity, it incurs a flotation cost of 7.4 percent. The flotation cost on new debt is 2.9 percent.
What is the initial cost of the plant if the company raises all equity externally? (Enter your answer in dollars, not millions of dollars, e.g., 1,234,567. Do not round intermediate calculations and round your answer to the nearest whole dollar amount, e.g., 32.)
What is the initial cost of the plant if the company typically uses 65 percent retained earnings? (Enter your answer in dollars, not millions of dollars, e.g., 1,234,567. Do not round intermediate calculations and round your answer to the nearest whole dollar amount, e.g., 32.)
What is the initial cost of the plant if the company typically uses 100 percent retained earnings? (Enter your answer in dollars, not millions of dollars, e.g., 1,234,567. Do not round intermediate calculations and round your answer to the nearest whole dollar amount, e.g., 32.)
Sheaves Corp. has a debtequity ratio of .85. The company is considering a new plant that will cost $104 million to build. When the company issues new equity, it incurs a flotation cost of 7.4 percent. The flotation cost on new debt is 2.9 percent.
Explanation / Answer
Answer a) The intial cost of plant if all equity is used
104 x (1.074) = 111.696
Answer b) We need to calculate the weight of debt in the capital structure
Weight of debt = D/E / (1+D/E) = 0.85 / (1+0.85) = 0.45945
Weight of equity = (1-debt) = 1-0.45945) = 0.540540
cost financed from retained earnings: 104m * 0.65 = 67,600,000
remainder to finance with new capital: 104m - 67.6m = 36,400,000
if that amount is financed at the same debt and equity proportions as the existing capital structure...
36,400,000 * 0.45946 = 16,724,324.32
needs to be raised from debt, thus the cost of that is:
16,724,324.32 * 1.029 = 17209329.73
and
36,400,000 * 0.54054 = 19675675.68 will need to be raised from new equity, which will cost:
19675675.68 * 1.074 = 21131675.68
For a total cost of = 67,600,000 + 17209329.73 + 21131675.68 = 105941005.41
Answer c) That will be 104 million
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.