Refer #27-#28 to the following information: ------------------------------------
ID: 2789719 • Letter: R
Question
Refer #27-#28 to the following information:
-----------------------------------------------------------------------------------
Probability A B C
-----------------------------------------------------------------------------------
0.4 10% 18% 8%
0.6 22% 14% 30%
-----------------------------------------------------------------------------------
We will invest 30% of your initial investment in Stock A, 30% in Stock B and 40% in Stock C.
The standard deviation for the portfolio is: a. 0.058788. b. 0.019596. c. 0.107778. d. 0.054869.
Explanation / Answer
Standard deviation =squareroot of variance
= SR[30.1056]
= 5.4869 % or .054869
correct option is "D"
Expected return of portfolio = [11.6*.40]+[22.8*.60]
= 4.64+ 13.68
= 18.32
Probability Return of portfolio Variance =[Return-18.32]^2*Probability .4 [10*.30]+[18*.30]+[8*.40]=11.6 [11.6-18.32]^2*.40= 18.0634 .6 [22*.30]+[14*.30]+[30*.40]=22.8 [22.8-18.32]^2*.60= 12.0422 Total variance 30.1056Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.