Suppose that a firm\'s recent earnings per share and dividend per share are $3.1
ID: 2789104 • Letter: S
Question
Suppose that a firm's recent earnings per share and dividend per share are $3.10 and $2.10, respectively. Both are expected to grow at 7 percent. However, the firm's current P/E ratio of 30 seems high for this growth rate. The P/E ratio is expected to fall to 26 within five years. Compute the dividends over the next five years. (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 3 decimal places.) Dividends First year Second year Third year Fourth year Fifth year Compute the value of this stock in five years. (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places.) Stock price Calculate the present value of these cash flows using a 9 percent discount rate. Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places.) Present valueExplanation / Answer
D1 = D0 x (1 + g) = 2.1 x 1.07 = 2.247
D2 = D1 x (1 +g) = 2.247 x 1.07 = 2.404 and so on...
Stock Price in year 5 = EPS5 x P/E = EPS0 x (1 + g)^5 x P/E = 3.1 x (1 + 7%)^5 x 26 = $113.05
Present Value = D1 / (1 + r) + D2 / (1 + r)^2 + ... + (D5 + P5) / (1 + r)^5
= 2.247 / 1.09 + 2.404 / 1.09^2 + ... + (2.945 + 113.05) / 1.09^5
= $83.41
Year Dividend 1 2.247 2 2.404 3 2.573 4 2.753 5 2.945Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.