15000+ 500K, 2. A Motor Manufacturing plant has the following short-run cost fun
ID: 2788587 • Letter: 1
Question
15000+ 500K, 2. A Motor Manufacturing plant has the following short-run cost function: Cq, A, K) where q is the number of motors produced, K is the number of machines leased, and A is a productivity factor of technology. Currently, A is 25 and Ronald uses 20 machines. Ronald is investigating a new production technique. If he adopts the new technique, the productivity factor will become 36. urig 140mo Did the increase in the productivity factor increase or decrease the average total cost of producing 140 motors?Explanation / Answer
Given C = 150*q^2 / (A^2 * K) + 500K
K = 20, A = 36, q = 140
Total average cost
C = 150*q^2 / (A^2 * K) + 500K
C = 150*140^2 / (36^2*20) + 500*20 = 10,113.43
When K increases, 150*q^2 / (A^2 * K) decreases. Therefore C decreases.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.