7. Suppose you know you will need $20,000 in eight years. How much should you pu
ID: 2787946 • Letter: 7
Question
7. Suppose you know you will need $20,000 in eight years. How much should you put into an account paying 9.00% interest (compounding quarterly) so that you will have the $20,000 eight years from now?8. Bernard deposits $16,000 in a savings account that compounds interest annually at an APR of 4%. Carla deposits $14,000 in an account that gives 5% compounded daily. Who will have more money after 5 years? Who will have more money after 20 years?
9. (Extra Credit challenge) If I want my $12,600 to grow to $20,000 in ten years, what interest rate do I need if the money is compounded monthly?
10. (super awesome challenge) How long will it take $10,000 to grow to $15,000 at 4% compounded monthly? Suppose you know you will need $20,000 in eight years. How much should you put into an account paying 9.00% interest (compounding quarterly) so that you will have the $20,000 eight years from now? 7. Bernard deposits $16,000 in a savings account that compounds interest annually at an APR of49. Carla deposits $14,000 in an account that gives 5% compounded daily. Who will have more money after 5 years? Who will have more money after 20 years? 8, Bernard Carla (Extra Credit challenge) If I want my $12,600 to grow to $20,000 in ten years, what interest rate do I need if the money is compounded monthly? 9. 10, (super awesome challenge) How long will it take $10,000 to grow to Si 5,000 at 4% compounded monthly?
Explanation / Answer
7). Interest = 9% compounded quarterly
So quarterely interest rate = 9/4 = 2.25%
In 8 years there are 8*4 = 32 quarters
After 8 years investment = $20,000
Therefore Present value of investment = FV/(1+r)n, where r is rate of return and n is number of periods
PV = 20,000/(1.0225)32 = 9813.05
8). Bernard deposit = $16,000
Interest rate = 4%
After five years value of investment = 16000*(1.04)5 = 19466.45
After twenty years value of investment = 16000*(1.04)20 = 35057.97
Carla deposits = 14000
Interest rate = 5% compounded daily
Daily interest = 5/365 = 0.014%
Therefore effective annual interest rate = (1+daily interest)365 - 1 = 5.13%
After 5 years investment = 14000*(1+0.0513)5 = 17976.05
After 20 years investment = 14000*(1+0.0513)20 = 38053.34
After 5 years Bernanrd will earn more and after 20 years carla will earn more.
9). Present value of mortgage = 12600
Future value = 20000
Time = 10 years
If money is compounded monthly then time is 10*12 = 120 months
Therefore 12600*(1+r)120 = 20000
Solving this value of r = 0.39%
So effective annual interst rate = (1+r)12 - 1 = 4.73%
10). Current value of investment = 10000
Future value = 15000
Interest rate = 4% compounded monthly
Monthly interest rate = 4/12 = 0.33%
So 10000*(1+0.0033)n = 15000
Solving this we get n as 122
So it will take 122 months for investment to grow i.e. 10 years and 2 months
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.