Your company, CSUS Inc., is considering a new project whose data are shown below
ID: 2787640 • Letter: Y
Question
Your company, CSUS Inc., is considering a new project whose data are shown below. The required equipment has a 3-year tax life, and the accelerated rates for such property are 33%, 45%, 15%, and 7% for Years 1 through 4. Revenues and other operating costs are expected to be constant over the project's 10-year expected operating life. What is the project's Year 4 cash flow? Equipment cost (depreciable basis) $70,000 Sales revenues, each year $33,500 Operating costs (excl. depr.) $25,000 Tax rate 35.0%
Explanation / Answer
equipment cost = 70000
MCAR at 7% = 4900
sales rev = 33500
operating cost = 25000
EBITDA = 8500
depreciation = 4900
EBIT = 3600
tax = 3600 * 0.35 = 1260
deprciation = 4900
OCF = (3600-1260) + 4900
= 7240
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.