Suppose your firm is considering investing in a project with the cash flows show
ID: 2787468 • Letter: S
Question
Suppose your firm is considering investing in a project with the cash flows shown below, that the required rate of return on projects of this risk class is 8 percent, and that the maximum allowable payback and discounted payback statistics for the project are 3.5 and 4.5 years, respectively.
Use the MIRR decision rule to evaluate this project. (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places.)
Suppose your firm is considering investing in a project with the cash flows shown below, that the required rate of return on projects of this risk class is 8 percent, and that the maximum allowable payback and discounted payback statistics for the project are 3.5 and 4.5 years, respectively.
Explanation / Answer
CF0 = -14,600
CF1 = 2,400
CF2 = 3,600
CF3 = 2,800
CF4 = 2,800
CF5 = 2,600
CF6 = 2,400
Modified Cash Flows = 2,400 * (1.08)5 + 3,600 * (1.08)4 + 2,800 * (1.08)3 + 2,800 * (1.08)2 + 2,600 * (1.08) + 2,400
Modified Cash Flows = 20,425.26
14,600 = 20,425.26/ (1 + IRR)6
IRR = (20,425.26/ 14,600)1/6
IRR = 5.76%
Since our MIRR decision statistic less than the 8 percent cost of capital, we would reject the project under the MIRR method
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.