Suppose your firm is considering investing in a project with the cash flows show
ID: 2787441 • Letter: S
Question
Suppose your firm is considering investing in a project with the cash flows shown below, that the required rate of return on projects of this risk class is 11 percent, and that the maximum allowable payback and discounted payback statistics for your company are 3 and 3.5 years, respectively.
Use the MIRR decision rule to evaluate this project. (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places.)
Suppose your firm is considering investing in a project with the cash flows shown below, that the required rate of return on projects of this risk class is 11 percent, and that the maximum allowable payback and discounted payback statistics for your company are 3 and 3.5 years, respectively.
Explanation / Answer
CF0 = -265,000
CF1 = 59,800
CF2 = 78,000
CF3 = 129,000
CF4 = 116,000
CF5 = 75,200
Modififed Cash Flows = 59,800 * (1.11)4 + 78,000 * (1.11)3 + 129,000 * (1.11)2 + 116,000 * (1.11)+ 75,200
Modififed Cash Flows = 560,356.73
265,000 = 560,356.73/ (1 + IRR)5
IRR= (560,356.73/ 265,000)1/5 - 1
IRR = 16.16%
Since our MIRR decision statistic exceeds the 11% cost of capital, we would accept the project under the MIRR method
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.