Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Briggs Excavation Company is planning an investment of $882,700 for a bulldozer.

ID: 2786898 • Letter: B

Question

Briggs Excavation Company is planning an investment of $882,700 for a bulldozer. The bulldozer is expected to operate for 4,000 hours per year for 10 years. Customers will be charged $145 per hour for bulldozer work. The bulldozer operator costs $34 per hour in wages and benefits. The bulldozer is expected to require annual maintenance costing $40,000. The bulldozer uses fuel that is expected to cost $45 per hour of bulldozer operation.

Present Value of an Annuity of $1 at Compound Interest

Year 6% 10% 12% 15% 20%

1 0.943 0.909 0.893 0.870 0.833

2 1.833 1.736 1.690 1.626 1.528

3 2.673 2.487 2.402 2.283 2.106

4 3.465 3.170 3.037 2.855 2.589

5 4.212 3.791 3.605 3.352 2.991

6 4.917 4.355 4.111 3.784 3.326

7 5.582 4.868 4.564 4.160 3.605

8 6.210 5.335 4.968 4.487 3.837

9 6.802 5.759 5.328 4.772 4.031 1

0 7.360 6.145 5.650 5.019 4.192

a. Determine the equal annual net cash flows from operating the bulldozer. Use a minus sign to indicate cash outflows.

Briggs Excavation

Equal Annual Net Cash Flow

Cash inflows:

_________ $ $

Cash outflows: ________$ X

$

$

b. Determine the net present value of the investment, assuming that the desired rate of return is 20%. Use the present value of an annuity of $1 table above. Round to the nearest dollar. If required, use the minus sign to indicate a negative net present value.

Present value of annual net cash flows $

Amount to be invested $

Net present value $

c. Should Briggs Excavation invest in the bulldozer, based on this analysis? _______, because the bulldozer cost is the present value of the cash flows at the minimum desired rate of return of 20%.

d. Determine the number of operating hours such that the present value of cash flows equals the amount to be invested. Round interim calculations and final answer to the nearest whole number._______hours

Explanation / Answer

a)

Cash inflows = revenue per year = number of hours * Hourly charges

= 4000*145

   = 580000

Cashoutflows = - number of hours * (Labor charges + fuel charges) - maintainence costs

   = - 4000*(34+45) - 40000

= -356000

b)

Net cashflows = 580000-356000

   = 224000

PV of net cashflows @ 20% for 10 years

PV = 224000 * 4.192

   = 939008

Amont invested = -882700

NPV = -882700 + 939008

   = 56308

c)

Yes, SHould invest

d)

So, PV of cashflows = invested amount

4.192*X*(145 - 34 - 45) - 40000 = 882700

X = 922700 / (4.192*66)

   = 3335 hrs

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote