Makai Metals Corporation has 8.5 million shares of common stock outstanding and
ID: 2786833 • Letter: M
Question
Makai Metals Corporation has 8.5 million shares of common stock outstanding and 250,000 5 percent semiannual bonds outstanding, par value $1,000 each. The common stock currently sells for $34 per share and has a beta of 1.25, and the bonds have 15 years to maturity and sell for 114 percent of par. The market risk premium is 7.5 percent, T-bills are yielding 4 percent, and the company’s tax rate is 35 percent.
a. What is the firm's market value capital structure?
b. If the company is evaluating a new investment project that has the same risk as the firm's typical project, what rate should the firm use to discount the project's cash flows?
Explanation / Answer
a. cost of equity = 4 + 7.5*1.25 = 13.375%
for cost of debt
N = 30
FV = 1000
PV = -1140
PMT = 25
use rate function in Excel and multiply by 2* (1- 0.35)
b. discount rate = 7.95%
Market value weight cost weight*cost equity 289,000,000 0.5035 13.38% 0.0673 debt 285,000,000 0.4965 2.45% 0.0122Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.