Suppose the market portfolio is equally likely to increase by 35% or decrease by
ID: 2786283 • Letter: S
Question
Suppose the market portfolio is equally likely to increase by 35% or decrease by 5%. Also suppose that the risk-free interest rate is 5%.
a. Use the beta of a firm that goes up on average by 50% when the market goes up and goes down by 10% when the market goes down to estimate the expected return of its stock. How does this compare with the stock's actual expected return?
b. Use the beta of a firm that goes up on average by 17% when the market goes down and goes down by 24% when the market goes up to estimate the expected return of its stock. How does this compare with the stock's actual expected return?
Explanation / Answer
Expected market return=1/2*35%+1/2*-5%=15%
Expected return=risk free+beta*(market-riskfree)
Beta=Change in stock/Change in market
a)Beta=(50-(-10))/(35-(-5))=1.5
Expected return=5+1.5*(15-5)=20%
Actual expected return=(35-(-5)/2=20%
b)Beta=(17-(-24))/(35-(-5))=1.025
Expected return=5+1.025*(15-5)=15.25%
Actual expected return=(17-(-24))/2=20.5
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.