Heavy Metal Corporation is expected to generate the following free cash flow ove
ID: 2786069 • Letter: H
Question
Heavy Metal Corporation is expected to generate the following free cash flow over the next five years.
Year FCF ($mln)
1 53
2 68
3 78
4 75
5 82
1) After year 5, free cash flows resemble a growing perpetuity and are expected to grow at the industry average of 4% per year. Assume a discount rate of 11%. Estimate the value of Heavy Metal.
2) Referring to your answer for Q1, if Heavy Metal has 50 million shares outstanding (and no debt) what is the share price of Heavy Metal?
Explanation / Answer
Value after year 5=(FCF for year 5*Growth rate)/(Discount rate-Growth rate)
=(82*1.04)/(0.11-0.04)=$1218.285714
Hence value of Heavy Metal=Future cash flows*Present value of discounting factor(11%,time period)
=53/1.11+68/1.11^2+78/1.11^3+75/1.11^4+82/1.11^5+$1218.285714/1.11^5
=$981.03 million(Approx)
Share price=(981.03/50)=$19.62(Approx).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.