National Electric Company (NEC) is considering a $45.18 million project in its p
ID: 2785772 • Letter: N
Question
National Electric Company (NEC) is considering a $45.18 million project in its power systems division. Tom Edison, the company's chief financial officer, has evaluated the project and determined that the project's unlevered cash flows will be $3.28 million per year in perpetuity. Mr. Edison has devised two possibilities for raising the initial investment: Issuing 10-year bonds or issuing common stock. The company's pretax cost of debt is 8.7 percent, and its cost of equity is 12.6 percent. The company's target debt-to-value ratio is 85 percent. The project has the same risk as the company's existing businesses, and it will support the same amount of debt. The tax rate is 35 percent. Calculate the weighted average cost of capital. (Do not round intermediate calculations and enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Weighted average cost of capital 6.70 % Calculate the net present value of the project. (Enter your answer in dollars, not millions of dollars, e.g., 1,234,567. Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Net present valueExplanation / Answer
Weight of debt = 85%
Before tax cost of debt = 8.70%
tax rate = 35%
After tax cost of debt = 8.70% × (1 - 35%)
= 5.66%
WACC = (5.66% × 85%) + (12.60% × 15%)
= 4.81% + 1.89%
= 6.70%
WACC of company is 6.70%.
b.
Initial Investment = $45,180,000
Annual levered cash flow = $3,280,000
NPV = ($3,280,000 / 6.70%) - $45,180,000
= $48,978,982.34 - $45,180,000
= $3,798,982.34.
Net present value of project is $3,798,982.34.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.