You are managing a portfolio of $2.9 million. Your target duration is 14 years,
ID: 2785149 • Letter: Y
Question
You are managing a portfolio of $2.9 million. Your target duration is 14 years, and you can choose from two bonds: a zero-coupon bond with maturity 5 years, and a perpetuity, each currently yielding 5%.
a. How much of each bond will you hold in your portfolio? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.)
b. How will these fractions change next year if target duration is now thirteen years? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
a) Duration of perpetuity = (1 + i) / i = (1 + 5%) / 5% = 21 years
Assume y - weight of zero coupon bond and 1 - y is the weight of perpetuity
=> 14 = y x 5 + (1 - y) x 21
=> y = 43.75% is the weight of zero coupon bond and 1 - y = 56.25% is the weight of perpetuity
b) A year later
13 = y x 4 + (1 - y) x 21
=> y = 47.06% and 1 - y = 52.94%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.