4. Importance of expenses. Over your future investing & retired life, assume you
ID: 2785096 • Letter: 4
Question
4. Importance of expenses. Over your future investing & retired life, assume you earn 8% before expenses. You have $10,000 in your Roth IRA. You save an additional $5,500 per year for the next 45 years. You plan to spend your portfolio over a 25-year retirement.
a. Assume your investment expenses are 0.9% per year. How much can you spend each year in retirement? [Deduct the expense from the 8% as a first step.]
b. Assume your investment expenses are index fund low —0.1% per year. How much can you spend each year in retirement? [Deduct the expense from the 8% as a first step.]
c. How big a % increase is this?
Explanation / Answer
a)
Earning rate = 8% - 0.9% = 7.1%
Value after 45 years = 10000*FV(7.1%,45,,-1) + 5500*FV(7.1%,45,-1)
= 10000*21.9 + 5500*294.42
= 1838376.10
Retirment spend = 1838376.10*PMT(7.1%,25,-1)
=159175.72
b)
Earning rate = 8% - 0.1% = 7.9%
Value after 45 years = 10000*FV(7.9%,45,,-1) + 5500*FV(7.9%,45,-1)
= 10000*30.62 + 5500*374.90
= 2368126.38
Retirment spend = 2368126.38*PMT(7.9%,25,-1)
= 219951.28
c)
% increase = ( 219951.28 - 159175.72 ) / 159175.72
= 38.18%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.