A proposed nuclear power plant will cost $2.06 billion to build and then will pr
ID: 2784939 • Letter: A
Question
A proposed nuclear power plant will cost $2.06 billion to build and then will produce cash flows of $560 million a year for 20 years. After that period (in year 20), it must be decommissioned at a cost of $600 million. (Round your answers to 3 decimal places.
A proposed nuclear power plant will cost $2.06 billion to build and then will produce cash flows of $560 million a year for 20 years. After that period (in year 20), it must be decommissioned at a cost of $600 million. (Round your answers to 3 decimal places.
What is project NPV if the discount rate is 7.15 percent? NPV $ billion What is project NPV if the discount rate is 17.15 percent?Explanation / Answer
NPV = - Investment + PV of cashflows - PV of decommission cost
PV = Fv*(1+r)-n
PV = PMT*(1-(1+r)-n) / r
1)
At 7.15%
NPV = -2060 + 560*(1-(1+7.15%)-20) / 7.15% - 600 *(1+7.15%)-20
= 3507.67= 3.50767 billion $
At 17.15%
NPV = -2060 + 560*(1-(1+17.15%)-20) / 17.15% - 600 *(1+17.15%)-20
= 988.98 =0.98898 billion $
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.