Mark Ventura has just purchased an annuity to begin payment two years from today
ID: 2784693 • Letter: M
Question
Mark Ventura has just purchased an annuity to begin payment two years from today. The annuity is for $14,000 per year and is designed to last 7 years.
If the interest rate for this problem calculation is 8 percent, what is the most he should have paid for the annuity? Use Appendix B and Appendix D for an approximate answer, but calculate your final answer using the formula and financial calculator methods. (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places.)
Maximum Payment_____
Explanation / Answer
Present value of inflows=cash inflow*Present value of discounting factor(rate%,time period)
=14000/1.08^2+14000/1.08^3+14000/1.08^4+..........+14000/1.08^8
=14000[1/1.08^2+1/1.08^3+.......+1/1.08^8]
=$14000*4.820713018
=$67489.98(Approx).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.