Modos Company has deposited $2,000 in checks received from customers. It as writ
ID: 2784535 • Letter: M
Question
Modos Company has deposited $2,000 in checks received from customers. It as written $1,400 in checks to its suppliers. The initial balance was $400. If $1,600 of its customers checks have been cleared but only $600 of its own, calculate its float.
Select one:
A. $200
B. $400
C. $300
D. $700
When a company engages in the practice of factoring its accounts receivable, it
Select one:
A. sells its accounts receivable at a mark-up over stated (face) value.
B. pledges its accounts receivable as collateral for a loan.
C. sells its accounts receivable at a discount in order to generate immediate cash.
D. buys accounts receivable at a premium from a factor.
Holland Construction Co. has an outstanding 180-day bank loan of $400,000 at an annual interest rate of 9.5%. The company is required to maintain a 15% compensating balance in its checking account. What is the effective interest rate for this loan?
Select one:
A. 11.18%
B. 19.00%
C. 22.35%
D. 8.08%
Explanation / Answer
Bank balance = 400 + 1600 - 600 = 1400
Book balance = 400 + 3500 - 1400 = 2500
Float = 2500-1100=1400
Option C
sells its accounts receivable at a discount in order to generate immediate cash
Option A
Bank loan = 400000
Compensating balance = 15%*400000 = 60000
Hence, effective loan balance = 400000 - 60000 = 340000
Anual interest payment = 400000*9.5% = 38000
As this interest is for effective loan of 340000
Hence, effective interest rate = 38000/340000 = 11.176%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.