Budgeting & Finance - Healthcare Please provide formula(s) as work needs to be t
ID: 2784479 • Letter: B
Question
Budgeting & Finance - Healthcare Please provide formula(s) as work needs to be transferred to excel.
Cost Behavior: Problem 10
Determine Break Even from Learning Disability Clinic Visits:
Average Price/Revenue Per Visit: $150
First Year’s Fixed Costs: $216,000 (clinical salaries, test kits, overhead)
Variable Cost: $5 per visit (based on each patient using two test booklets @ $2.50 per booklet)
Calculate: How much profit will the clinic make in the first year if they can schedule 10 patients per day (50 per week) for learning disabilities diagnostic work-ups?
Breakeven Analysis: What is the minimum volume required for the clinic in the first year in order to break-even (i.e., where Profit=0)?
Explanation / Answer
Number of visits per week = 10
Cost per week = 5*10=50
Number of weeks in the year =52
Cost in the year = 52*50 = 2600
Revenue per visit = 150
Revenue per week = 150*50 = 7500
Revenue per year = 7500*52=390000
Profit in the year 1 = Annual revenue - Annual variable cost - Annual Fixed cost
Profit in the year 1 = 390000-2600-216000 = 171400
Breakeven point = Annual revenue - Annual variable cost = Annual Fixed cost i.e. there is no profit or no loss
Annual revenue - Annual variable cost = Contribution Margin
Contribution Margin per visit = 150-5 = 145
Let the breakeven number of units = x
145x=216000 = 1489.65 or 1490 units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.