Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

13- Desert Rose, Inc., a prominent consumer products firm, is debating whether t

ID: 2784353 • Letter: 1

Question

13-

Desert Rose, Inc., a prominent consumer products firm, is debating whether to convert its all-equity capital structure to one that is 30 percent debt. Currently, there are 8,000 shares outstanding, and the price per share is $41. EBIT is expected to remain at $32,000 per year forever. The interest rate on new debt is 5 percent, and there are no taxes.

  

Allison, a shareholder of the firm, owns 300 shares of stock. What is her cash flow under the current capital structure, assuming the firm has a dividend payout rate of 100 percent? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)

  

  

What will Allison’s cash flow be under the proposed capital structure of the firm? Assume she keeps all 300 of her shares. (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)

  

  

Assume that Allison unlevers her shares and re-creates the original capital structure. What is her cash flow now? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)

  

Desert Rose, Inc., a prominent consumer products firm, is debating whether to convert its all-equity capital structure to one that is 30 percent debt. Currently, there are 8,000 shares outstanding, and the price per share is $41. EBIT is expected to remain at $32,000 per year forever. The interest rate on new debt is 5 percent, and there are no taxes.

Explanation / Answer

a.

Dividend per share = EBIT/ Total shares outstanding = 32000/ 8000 = $4

Alison’s cash flow= $4 * Number of shares held

= $4* 300 = $1200

b. Value of the firm = 8000*$41 =328000

Debt= 30%*328000 = 98400

Shares repurchased = 98400/ 41 = 2400

Balance shares outstanding = 8000-2400 = 5600

Dividend distributed = EBIT- Interest = 32000-5%*98400

= 27080

EPS= 27080/ 5600 = $4.836

Alison’s cash flow = 4.836* 300 = $1450

c. Shares sold by Allison = 30%*300 = 90

Value of shares = 90*41 = 3690

Interest income = 3690*5% = 184.5

Dividend on shares = (300-90)* 4.836 = 1015.56

Total cash flow= Interest income + dividend = $1200.06 which is the same as before.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote