Oliver ASA has an investment beta of 1.3, and the risk-free rate is 4%. The expe
ID: 2784121 • Letter: O
Question
Oliver ASA has an investment beta of 1.3, and the risk-free rate is 4%. The expected return on the market portfolio is 11%, and the corporate tax-rate is 27%. There are no personal taxes. Oliver considers a new 3-year project. The project requires an investment of NOK 8 million. The project will be financed by 40% debt and cost of debt is 5%. The loan is fully repaid in the last year. The company expects an annual after-tax cash flow from this project of NOK 4 million in all 3 years. What is the present value of the project’s tax-shield? (answer: 0,1176 MNOK) What is the project's adjusted present value? (answer:1,5462 MNOK). This is all the information provided in the text.
Explanation / Answer
Interest payments = 40%*8*5% = 0.16
Annual tax shield = 0.27*0.16 = 0.0432
PV of tax shield = 0.0432/(1+5%) + 0.0432/(1+5%)2 + 0.0432/(1+5%)3
= 0.1176
=PV(5%,3,-0.0432) = 0.1176
Cost of equity = 4% + 1.3*(11-4%) = 13.1% (CAPM model Re = Rf + Beta*(Rm-Rf) )
NPV = -8 + 4/(1+13.1%) + 4/(1+13.1%)2 + 4/(1+13.1%)3 = 1.4286
Ajusted PV = NPV + PV of tax shield
= 1.4286 + 0.1176
= 1.5462
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.