Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Ward Corp. is expected to have an EBIT of $2,450,000 next year. Depreciation, th

ID: 2784027 • Letter: W

Question

Ward Corp. is expected to have an EBIT of $2,450,000 next year. Depreciation, the increase in net working capital, and capital spending are expected to be $176,000, $107,000, and $126,000, respectively. All are expected to grow at 19 percent per year for four years. The company currently has $18,500,000 in debt and 810,000 shares outstanding. After Year 5, the adjusted cash flow from assets is expected to grow at 3 percent indefinitely. The company’s WACC is 9.1 percent and the tax rate is 35 percent. What is the price per share of the company's stock?

Explanation / Answer

Free cash flow in year 1=2450000*(1-35%)+176000-107000-126000=1535500

value of the company

=1535500/1.091^1+(1535500*1.19^1)/1.091^2+(1535500*1.19^2)/1.091^3+(1535500*1.19^3)/1.091^4+(1535500*1.19^4)/1.091^5+((1535500*1.19^4*1.03)/(9.1%-3%))/1.091^5

=42072810.12

the price per share of the company's stock=(42072810.12-18500000)/810000=29.10

the above is the answer......