Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Lexington Company is an unlevered firm with a total market value of $32,820,000

ID: 2783924 • Letter: L

Question

Lexington Company is an unlevered firm with a total market value of $32,820,000 with 1,000,000 shares of stock outstanding. The firm has expected EBIT of $2,130,000 if the economy is normal and $2,756,000 if the economy booms. The firm is considering a $6,000,000 bond issue with an attached interest rate of 5.9 percent. The bond proceeds will be used to repurchase shares. Ignore taxes. What will the earnings per share be after the repurchase if the economy booms?

$2.34

$2.50

$2.72

$2.94

$3.12

$2.34

$2.50

$2.72

$2.94

$3.12

Explanation / Answer

Answer) Market value =32,820,000

Number of shares outstanding = 1000000

Price per share = 32820,000 / 1000000 = 32.82

Shares repurchased = 6000000/32.82 = 182,815

New number of outstanding shares = 1000000-182,815 = 817,814.64

Now we calculating the EPS in Boom

EPS = Net Income / Number of outstanding shares = 2402000/ 817,814.64 = 2.94

EBIT in Boom 2756000 - Interest 6000000*5.9% = 354000 EBT 2756000-354000 = 2,402,000 - Taxes 0 Net Income 2402,000
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote