Suppose a bond has a term of 17 years and has annual coupons. The bond has a fac
ID: 2783480 • Letter: S
Question
Suppose a bond has a term of 17 years and has annual coupons. The bond has a face value of 509 and a redemption value of 514. The bond may be called at any time on or after the 11th coupon payment. The price paid for the bond is 528. The minimum yield rate is denoted by i. The coupon rate, r, is equal to 1.1*i. Determine the minimum yield rate an investor would receive. (hint: The "unknown coupon rate" was used so that the equation you get will be solvable without needing a financial calculator. Determine when the bond will be called based on the relationship between price and redemption value. Then set up an equation using one of the bond pricing formulas and using that r = 1.1i so help you solve for i). Round your answer to four decimal places.
Please Show Work (Not excel answers)
Explanation / Answer
Bond Term = 17 years
Face Value =$509
Redemption Value =$514
Price =$528
Minimum Yield =i%
Coupon Rate =1.10*i %
528 = (1.10ix509) x {(1-(1+i)-17)/i} + 514/(1+i)17
Solving for i using Trial and Error Method,
For i =0.04, RHS=536
For i =0.05, RHS=540
For i =0.03, RHS=532
For i =0.02, RHS=527
For i =0.02163, RHS=528
Hence, the minimum yield rate is 2.163%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.