How much would you have to invest today to receive the following? Use Appendix B
ID: 2783469 • Letter: H
Question
How much would you have to invest today to receive the following? Use Appendix B or Appendix D for an approximate answer, but calculate your final answer using the formula and financial calculator methods.c. $6,700 each year for 17 years at 15 percent. (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places.)
c. $6,700 each year for 17 years at 15 percent. (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places.)
d. $44,000 each year for 40 years at 9 percent. (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
Present value of inflows=Cash inflows*Present value of annuity factor(rate,time period)
1.Present value=$6700*Present value of annuity factor(15%,17)
=$6700*6.05(Approx)
=$40515.98(Approx)
2.Present value=$44000*Present value of annuity factor(9%,40)
=$44000*10.76(Approx)
=473323.85(Approx).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.