Silverton Co. is comparing two different capital structures. Plan I would result
ID: 2783305 • Letter: S
Question
Silverton Co. is comparing two different capital structures. Plan I would result in 10,500 shares of stock and $296,000 in debt. Plan II would result in 12,500 shares of stock and $222,000 in debt. The interest rate on the debt is 9 percent. The all-equity plan would result in 18,500 shares of stock outstanding. Ignore taxes for this problem.
What is the price per share of equity under Plan I?
What is the price per share of equity under Plan II?
(Do not round intermediate calculations and round your answer to the nearest whole number, e.g., 32.)
Explanation / Answer
Dollar value repurchase = $296000 - $222000
= $74000
Shares repurchased = 12500 - 10500
= 2000
Price per share Plan I = $296000 / 18500 - 10500
= $37.
Price per share Plan II = $74000 / 2000 shares
= $37.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.