6. There is a 10-year, 10% semiannual coupon, $1,000 par value bond is selling f
ID: 2783013 • Letter: 6
Question
6. There is a 10-year, 10% semiannual coupon, $1,000 par value bond is selling for $1,135.90 with an 8% yield to maturity. If the bond is called after 4 years at $1,050, what’s the required rate of return?
. There is a 2-year par=$100 bond with 8% coupon. The annual yield is 7.5%. What's the duration and modified duration of this bond?
6. There is a 10-year, 10% semiannual coupon, $1,000 par value bond is selling for $1,135.90 with an 8% yield to maturity. If the bond is called after 4 years at $1,050, what’s the required rate of return?
. There is a 2-year par=$100 bond with 8% coupon. The annual yield is 7.5%. What's the duration and modified duration of this bond?
Explanation / Answer
Bond is selling at $1,135.90
Now it will be called after 4 years for $1,050 which means FV = 1050
Input the following in the financial caluclator
PV = 1135.9; FV = 1050; n = 2*4; PMT = 50; calculate 1/y = 3.58%*2 = 7.16% annual return
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.