Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Tom Cruise Lines Inc. issued bonds five years ago at $1,000 per bond. These bond

ID: 2782742 • Letter: T

Question

Tom Cruise Lines Inc. issued bonds five years ago at $1,000 per bond. These bonds had a 20-year life when issued and the annual interest payment was then 14 percent. This return was in line with the required returns by bondholders at that point as described below:

Real rate of return-----------------4%

Inflation Premium-----------------5%

Risk Premium--------------------5%

Total Return-----------------------14%

Assume that five years later the inflation premium is only 2 percent and is appropriately reflected in the required return (or yield to maturity) of the bonds. The bonds have 15 years remaining until maturity.
  
Compute the new price of the bond. Use Appendix B and Appendix D for an approximate answer but calculate your final answer using the formula and financial calculator methods. (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places. Assume interest payments are annual.)

New price of the bond________________

Explanation / Answer

N = 15

FV = 1000

PMT = 140

rate = 11%

use PV function in Excel

new price of the bond = 1215.73

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote