3M has a capital structure that is based on 3 0 percent debt, 10 percent preferr
ID: 2782135 • Letter: 3
Question
3M
has a capital structure that is based on 3
0 percent debt, 10 percent
preferred
stock,
and
60 percent
common
stock. The pre
-
tax c
ost of debt is 8 percent, the
cost of
preferred is 9 percent, and the cost of
common
stock
is 11 percent.
The
company's tax
rate is 34 percent. The company is considering a project that is equally as risky as the
overall firm. This project has initial costs of $250,000
and
cash inflows of $94,000 a
year for three years. What is the projected net
present value of this project?
Explanation / Answer
Answer.
WACC = Weight of Debt*Before-tax Cost of Debt*(1-tax) + Weight of Common Stock*Cost of Common Stock + Weight of Preferred Stock*Cost of Preferred Stock
WACC = 30%*8%*(1-0.34) + 60%*11% + 10%*9%
WACC = 9.084%
Initial Cost = $250,000
Cash Inflows = $94,000
NPV = -$250,000 + $94,000/1.09084 + $94,000/1.09084^2 + $94,000/1.09084^3
NPV = -$12,414.07
So, net present value of this project is -$12,414.07
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.