Suppose there are two independent economic factors, M 1 and M 2 . The risk-free
ID: 2782041 • Letter: S
Question
Suppose there are two independent economic factors, M1 and M2. The risk-free rate is 5%, and all stocks have independent firm-specific components with a standard deviation of 48%. Portfolios A and B are both well diversified.
What is the expected return–beta relationship in this economy? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.)
Expected return–beta relationship E(rP) = % + P1 + P2
Portfolio Beta on M1 Beta on M2 Expected Return (%) A 1.6 2.3 38 B 2.2 -0.6 8Explanation / Answer
E(r) = rf + 1*P1 + 2*P2
38 = 5 + 1.6*P1 + 2.3*P2; 1.6*P1 + 2.3*P2 = 33 equation (1)
8 = 5 + 2.2*P1 – 0.6*P2; 2.2*P1 – 0.6*P2 = 3 equation (2)
Multiplied by certain number to eliminate one variable
1.6*P1 + 2.3*P2 = 33 equation (1) multiplied by 11
2.2*P1 – 0.6*P2 = 3 equation (2) multiplied by 8
17.6 P1 + 25.3 P2 = 363
17.6 P1 – 4.8 P2 = 24
Subtract (1) – (2)
(25.3 + 4.8) P2 = (363 – 24)
P2 = 11.26
Now from equation 2,
P2 = (0.6 P2 + 3)/2.2 = (0.6*11.26 + 3)/2.2 = 4.43
E(r) = 5% + 11.26*1 + 4.43*2
This is the return-beta relationship
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.