A proposed project has an initial cost of $74,500 and is expected to produce cas
ID: 2781989 • Letter: A
Question
A proposed project has an initial cost of $74,500 and is expected to produce cash inflows of $27,200, $48,500, and $40,500 over the next 3 years, respectively. What is the net present value of this project at a discount rate of 14.8 percent?
$13,156.05
$10,869.37
$14,039.36
$12,763.07
A proposed project has an initial cost of $74,500 and is expected to produce cash inflows of $27,200, $48,500, and $40,500 over the next 3 years, respectively. What is the net present value of this project at a discount rate of 14.8 percent?
Explanation / Answer
Present value of inflows=cash inflow*Present value of discounting factor(rate%,time period)
=27200/1.148+48500/1.148^2+40500/1.148^3
=$87263.07(Approx)
NPV=Present value of inflows-Present value of outflows
=$87263.07-$74500
=$12763.07(APPROX)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.