You have been asked to estimate the cost of capital for the CAT Corporation. The
ID: 2781985 • Letter: Y
Question
You have been asked to estimate the cost of capital for the CAT Corporation. The company has 4 million shares and 125,000 bonds outstanding at a par value of $1,000. In addition, it has $20 million in short-term debt from its bank. The target capital structure ratio is 55% equity, 40% long-term debt, and 5% short-term debt. The current capital structure has temporarily moved slightly away from the target ratio.The company's shares currently trade at $50 with a beta of 1.03. The book value of the shares is $16. The annual coupon on the bond is 9%, they trade at 108 percent of par, and they will mature in 10 years. Interest on the short-term debt is 3.5%. The current yield on a ten-year government bond is 5.2%. The market risk premium is 5% The corporate tax rate applicablle is expeted to be 35%.Based on these data, calculate the cost of capital for the CAT Corporation.
Calculate and Show work:
1. Cost of Debt (KD) - before tax
Kd =
2. Cost of Equity (KE)
KE =
3. Cost of short-term debt (KS) - before tax
KS=
4. Weighted-average cost of capital (WACC)
(KD (1-T) Wd) + (KE (WE)) + (KS (1-T) WS)
Explanation / Answer
Cost of Equity = Risk Free Rate + Beta * Market Risk Premium
Cost of Equity = 5.2% + 1.03 * 5%
Cost of Equity = 10.35%
Cost of Short Term Debt = 3.5%
We will calcualte cost of long term debt by financial calculator:
FV = 1,000
PV = 1,080
Coupon Rate = 90
Years to maturity = 10
By using financial calculator:
r = 7.82%
Cost of debt = 7.82%
Market capital of Equity = 4,000,000 * 50
Market capital of Equity = 200,000,000
Market capital of Long Term Debt = 125,000 * 1,080
Market capital of Long Term Debt = 135,000,000
Market capital of Short Term Debt = 20,000,000
Market capital of Short Term Debt = 20,000,000
WACC = (135,000,000/ (135,000,000 + 200,000,000 + 20,000,000) * 7.82% * (1 - 35%)) + (200,000,000/ (135,000,000 + 200,000,000 + 20,000,000) * 10.35% ) + (20,000,000/ (135,000,000 + 200,000,000 + 20,000,000) * 3.5% * (1 - 35%))
WACC = 1.93 + 5.83 + 0.13
WACC = 7.89%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.